Sprzedaż nieruchomości przy obecnej sytuacji rynkowej może być trudna. Dla nabywcy zwykle jednym z najważniejszych czynników jest cena, dlatego warto ustalić odpowiedni jej pułap. Samodzielne szacunki nie każdemu przychodzą łatwo i często są niepoprawne, dlatego coraz więcej osób korzysta w takiej sytuacji z pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Czy warto?
Dobra wycena nieruchomości podstawą sprzedaży
Zakup nieruchomości to decyzja, której niemal nikt nie podejmuje pochopnie. Dlatego wystawiając na sprzedaż mieszkanie, dom, działkę lub inny majątek nieruchomy, musisz liczyć się z tym, że znalezienie kupca może trochę potrwać. Tym bardziej że nabywcy w naszym kraju chętniej wybierają nieruchomości z rynku pierwotnego. Cena sprzedaży naturalnie nie powinna być zbyt niska – atrakcyjna oferta często szybko przyciągnie kupca, jednak mija się to z celem, jeśli ma oznaczać straty finansowe dla sprzedającego. Gdy jednak jest za wysoka, może być bardzo ciężko zbyć posiadany majątek. Przeciągający się proces sprzedaży to zaś blokada środków pieniężnych i wiele innych niedogodności.
Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?
Rzeczoznawca majątkowy to specjalista od wyceny nieruchomości. Jest to zawód regulowany, co oznacza, że jego przedstawiciele muszą zdobyć odpowiednie wykształcenie i uprawnienia. Wszechstronna wiedza pozwala im szacować wartość nieruchomości, a tzw. operat szacunkowy będący podsumowaniem ich wniosków jest dokumentem uznawanym m.in. przez organy państwowe i instytucje finansowe (banki). Warto pamiętać również, że rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany do zachowania bezstronności oraz przestrzegania tajemnicy zawodowej.
Analiza wykonywana przez rzeczoznawcę w procesie wyceny mieszkań lub innych nieruchomości jest dość złożona. Polega przede wszystkim na porównaniu cen rynkowych w okolicy, wziąwszy pod uwagę podaż i popyt na dany typ nieruchomości. Znacząca jest również jej lokalizacja, w szczególności zaś położenie względem elementów sieci komunikacyjnej i infrastruktury. Na ostateczną wycenę ma też wpływ stan techniczny samej nieruchomości, a w przypadku lokali mieszkalnych i użytkowych także części wspólnych budynku. Efektem tej kompleksowej analizy jest rzetelna wycena, której nie sposób dokonać bez odpowiedniej wiedzy i zaangażowania.
Profesjonalna wycena mieszkania na sprzedaż – czy warto?
Oficjalna wycena mieszkania lub innej nieruchomości potrzebna jest w wielu sytuacjach, np.:
- w celu wzięcia kredytu hipotecznego,
- w celach podatkowych,
- przy podziale majątku (np. po rozwodzie) lub spadku,
- w przypadku konieczności sporządzenia zeznania majątkowego.
Wówczas operat szacunkowy jest postawą. Co jednak jeśli planujesz sprzedaż nieruchomości? Czy warto korzystać z pomocy rzeczoznawcy? Jeśli zależy Ci na sprawnym przeprowadzeniu transakcji i uzyskaniu uczciwej ceny to jak najbardziej. Zaangażowany rzeczoznawca weźmie pod uwagę wszystkie czynniki mające wpływ na wartość nieruchomości i pomoże Ci określić optymalną cenę sprzedaży. Samodzielnie trudno dokonać obiektywnego osądu, a przeszacowanie wartości nieruchomości może sprawić, że zainteresowanie jej zakupem będzie znikome. Przedłużająca się obecność oferty na rynku jeszcze bardziej obniży zaś szanse na korzystną sprzedaż.