Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi to bardzo wymagające i złożone zajęcie. Nic więc dziwnego, że w dobie osiedli budowanych przez prywatnych inwestorów popyt na takie usługi stale rośnie. Dowiedz się, jakie są obowiązki zarządcy wspólnoty i jak rozpoznać firmę, która należycie zrealizuje powierzone jej zadania.

Jakie są obowiązki zarządcy nieruchomości?

W zakresie bieżącej obsługi nieruchomości możemy wyróżnić kilka znaczących organów. Są to zarząd, zarządca i administrator nieruchomości. Zarząd składa się zwykle z członków wspólnoty i jest organem decyzyjnym. Odpowiada też za wypełnienie wszelkich obowiązków związanych z obsługą budynku. Zwykle jednak członkowie zarządu nie wykonują ich osobiście, a zatrudniają w tym celu odpowiednio wykwalifikowaną osobę lub firmę. Zarządca nieruchomości może być podmiotem opłacanym przez zarząd, a w jego gestii znajduje się wówczas przede wszystkim:

  • nadzór nad stanem technicznym budynku,
  • dopilnowanie wszelkich kontroli wynikających z przepisów i innych ważnych terminów,
  • komunikacja z mieszkańcami i organizacja zebrań,
  • utrzymanie porządku we wszystkich częściach wspólnych budynku i terenu wokół niego,
  • zarządzanie finansami,
  • prowadzenie księgowości.

Administrator ma znacznie węższy zakres obowiązków. Najczęściej współpracuje z zarządcą lub zarządem, wykonując ich polecenia. W praktyce administracja wspólnot mieszkaniowych często ogranicza się do nadzoru technicznego lub prowadzenia dokumentacji – wszystko zależy od umowy ze wspólnotą.

Dlaczego warto powierzyć zarządzanie nieruchomościami zewnętrznej firmie?

Teoretycznie zarząd wspólnoty może administrować nieruchomością samodzielnie, do wykonania konkretnych prac zatrudniając poszczególnych wykonawców (np. księgowego, firmę sprzątającą, konserwatora itp.). Warto jednak pamiętać, że wówczas to właśnie zarząd ponosi odpowiedzialność za pełnione przez nich obowiązki. Powierzenie zarządzania wspólnotą mieszkaniową zewnętrznemu podmiotowi pozwala kierować do niego uwagi i skargi na temat jego działalności. Zdecydowanie łatwiej wyegzekwować więc w tym przypadku oczekiwany standard obsługi nieruchomości.

Zarządca, który zajmuje się kompleksową obsługą wspólnoty to ułatwienie dla mieszkańców, którzy wiedzą, do kogo się zwracać z kwestiami dotyczącymi nieruchomości. Zarząd może zaś wówczas pełnić głównie funkcję nadzorczą.

Komu zlecić zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi?

Ze względu na coraz większy popyt na tego typu usługi w Warszawie oraz większych miastach nie brakuje firm, które zajmują się zarządzaniem nieruchomościami, pełniąc funkcję administratora lub zarządcy. Warto wybrać taką, która oferuje kompleksową obsługę, tzn. zatrudnia zarówno specjalistów, którzy zadbają o stan techniczny instalacji czy zieleń na terenie wspólnoty, jak i kompetentnego księgowego.

Godne polecenia są przede wszystkim większe firmy, które mają wielu klientów i duże doświadczenie. Zwykle oznacza to zgrany i sprawdzony zespół wykonawców, którzy zadbają o każdy aspekt związany z obsługą nieruchomości. Duża i doświadczona firma to zwykle wysoka jakość usług potwierdzona licznymi referencjami oraz komfortowe warunki współpracy, które Cię nie zawiodą.

SCROLL TO TOP