Sprzedaż nieruchomości to wbrew pozorom wcale nie łatwe zadanie. Właściciele często zawyżają ceny, gdyż uważają, że ich dom jest wyjątkowy, zadbany i wyróżnia się funkcjonalną architekturą. Przy wycenie jednak nie należy się kierować sentymentami ani emocjami, ale obiektywnie podejść do wad i zalet nieruchomości, aby cena była adekwatna do faktycznego stanu domu. Na co więc zwracać uwagę przy wycenie, aby była rzetelna?

Od czego zależy cena domu?

Planując sprzedaż nieruchomości powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, które mogą mieć znaczenie dla nabywcy. Kupca nie będzie interesowało, że dom ma dla Ciebie dużą wartość emocjonalną i że dowbrze Ci się w nim mieszkało przez wiele lat. Wartość nieruchomości ocenia się na podstawie jej stanu faktycznego, położenia czy jakości materiałów użytych podczas budowy. Warto jednak pamiętać, że dom położony na przedmieściach będzie bardziej atrakcyjny dla kupca, który szuka spokojnego miejsca do życia, natomiast dla rodziny z dziećmi, większą wartość będzie miała nieruchomość w pobliżu szkół lub przedszkoli.

Co wziąć pod uwagę podczas wyceny?

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną wycenę nieruchomości, musisz wziąć pod uwagę podstawowe wartości domu. Taki zakup to duża inwestycja dla nabywcy, dlatego będzie się on kierował nie tylko ceną, ale także walorami użytkowymi domu. Warto również minimalnie podnieść cenę, aby mieć możliwość negocjacji i obniżenia jej na finalnym etapie.

Na wartość mieszkania wpływa:

  • lokalizacja – czy okolica jest spokojna i bezpieczna, jak wygląda połączenie komunikacyjne z centrum miasta, czy jest łatwy dostęp do infrastruktury użytkowej, takiej jak sklepy, przychodnie i szkoły.
  • Stan nieruchomości – czy dom jest nowy, czy wymaga remontu, czy podczas budowy uwzględniono nowoczesne rozwiązania energooszczędne, czy wymaga dodatkowych nakładów pracy, aby podnieść jego użyteczność.
  • Wyposażenie – czy sprzedajesz dom z kompletnym wyposażeniem, meblami i sprzętami AGD, czy jest to nieruchomość w stanie deweloperskim.
  • Metraż – jak duże jest mieszkanie, ile posiada kondygnacji, czy ma dostęp do garażu lubr piwnicy. Duże znaczenie ma także funkcjonalny układ pomieszczeń i liczba pokoi.

Przy wycenie warto wziąć pod uwagę także inne nieruchomości o podobnych parametrach w okolicy. Możesz skorzystać z internetowej porównywarki, lokalnych ogłoszeń czy zestawienia licytacji komorniczych. Na tej podstawie możesz oszacować, czy dokonana przez Ciebie wycena nie jest zaniżona lub znacznie nie odbiega od średniej ceny na rynku nieruchomości.

Wycena domu przez specjalistę

Samodzielna wycena może być trudna, dlatego warto skonsultować wartość nieruchomości ze specjalistą. Może to być pośrednik sprzedaży, deweloper lub rzeczoznawca. Osoby takie mają doświadczenie i wiedzą na czym skupić się podczas wyceny, a do tego lepiej orientują się w cenach rynkowych domów o podobnych parametrach. Decydując się na takie rozwiązanie masz pewność, że wystawisz na sprzedaż nieruchomość w cenie adekwatnej do jej stanu faktycznego.

SCROLL TO TOP