Cena to kluczowy czynnik decydujący o powodzeniu transakcji kupna-sprzedaży. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tak wyjątkowych zakupów, jakimi są nieruchomości. Jak wycenić mieszkanie, by sprzedać je szybko i za zadowalającą kwotę? Przedstawiamy najlepsze sposoby.

Dlaczego prawidłowa wycena mieszkań jest taka ważna?

Kupujący nieruchomości zwracają uwagę przede wszystkim na cenę. Niska zawsze będzie atrakcyjna, jednak sprzedawanie mieszkania poniżej jego wartości rynkowej zwykle mija się z celem. Często właściciele nieświadomie zawyżają cenę swoich nieruchomości, co ma związek np. z jej wartością sentymentalną, przekonaniem o jej wyjątkowości itp. Zbyt wysoka cena odstrasza jednak kupców, a im dłużej ogłoszenie o chęci sprzedaży znajduje się na rynku, tym bardziej maleje atrakcyjność oferty. Długie oczekiwanie na dokonanie transakcji to często też ogromna niedogodność dla sprzedającego i duże obciążenie finansowe. Dlatego tak ważne, by już na samym początku zaproponować właściwą cenę. O tym, jak można ją określić, dowiesz się z dalszej części poradnika.

Wycena mieszkania z pomocą specjalisty

Najlepszym i najpewniejszym sposobem na prawidłową wycenę mieszkania jest skorzystanie z usług specjalisty. Ekspertami od wyceny są rzeczoznawcy majątkowi. Potwierdzone państwowymi uprawnieniami umiejętności oznaczają dokładne i obiektywne oszacowanie wartości mieszkania. Rzeczoznawca musi dokonać oficjalnej wyceny na piśmie m.in. w przypadku podziału majątku czy spadku czy na potrzeby zeznania podatkowego, można go jednak również zatrudnić, szykując się do sprzedaży na wolnym rynku. Ekspert bierze pod uwagę szereg czynników, wśród których do najważniejszych należy porównanie podobnych ofert w okolicy. Dokonywana przez rzeczoznawców wycena mieszkań zwykle jest najdokładniejsza.

Sprzedając mieszkanie za pośrednictwem agencji nieruchomości, często również można uzyskać pomoc przy wycenie. Ich pracownicy zwykle dość dobrze orientują się na rynku i mają doświadczenie pozwalające oszacować im, jaka cena za dane mieszkanie będzie optymalna. Należy jednak uważać, ponieważ przedstawiciel agencji nie zawsze może być obiektywny. Wynagrodzenie agentów opiera się na prowizji dlatego w zależności od tego, czy będzie zależało im na szybkiej sprzedaży, czy jak najwyższej wartości dochodu, mogą celowo zaniżyć lub zawyżyć cenę mieszkania.

Jak samodzielnie dokonać wyceny mieszkania?

Wyceny nieruchomości można dokonać też samodzielnie. Jest to wariant najtańszy, jednak najbardziej zawodny. W dodatku może wymagać sporo pracy. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z darmowej bazy wiedzy, jaką są dostępne ogłoszenia. Warto jednak pamiętać, że podawane tam ceny to jedynie punkt wyjścia, od jakiego zaczynają się negocjacje z kupcami. Nie sposób poznać kwot, za jakie faktycznie zostały sprzedane wybrane nieruchomości. Dane nie są więc do końca miarodajne. Dokonując analizy, warto pamiętać również, aby pod uwagę brać wiele kluczowych cech mieszkania. Są to:

  • lokalizacja,
  • metraż,
  • stan techniczny,
  • stan prawny,
  • rok budowy,
  • rozkład pomieszczeń,
  • standard wykończenia,
  • wysokość czynszu i ew. opłat dodatkowych, które będą spoczywać na nabywcy podczas kupna i eksploatacji mieszkania.

Konieczne jest też obiektywne podejście, a z tym niestety wielu sprzedających ma problem. Jeśli chcesz więc uniknąć kłopotów przy sprzedaży, warto więc skorzystać z profesjonalnego wsparcia.

SCROLL TO TOP